PRINCE2® 5th a 6th edition

Axelos (vlastník metodiky) a PeopleCert (správce  certifikačních zkoušek) zavedli od 1.1.2020 nové označení PRINCE2® 5th edition a PRINCE2® 6th edition. Na staré označování PRINCE2® 2009 a 2017 tedy zapomeňte. 

  PRINCE2<sup class='sup'>®</sup> 5th a 6th edition

  PRINCE2® 5th a 6th edition!

  Jsem Aleš Pilný... A toto je TX Mag

  Manažerský magazín plný novinek a tipů ze světa metodik a certifikací.

  V tomto díle se podíváme na důležitý update projektové metodiky PRINCE2. Konkrétně jde o přejmenování aktuálně platných verzí.

  Nově  totiž naleznete kurzy pod označením 5th a 6th edition. Školení v úrovni PRINCE2® Foundation, ale i PRINCE2® Practitioner tak už nebude označováno jako verze 2009, nebo 2017 Update. 

  Co to znamená pro stávající držitele certifikací? Přestává platit váš aktuální certifikát? Co to znamená pro nové zájemce o tuto certifikaci? Na tyto a další otázky si dnes odpovíme.

  Axelos (vlastník metodiky) a PeopleCert (správce  certifikačních zkoušek) zavedli od 1.1.2020 nové označení PRINCE2® 5th edition a PRINCE2® 6th edition. Na staré označování PRINCE2® 2009 a 2017 tedy zapomeňte. 

  Jak většina z vás ví, poslední aktualizace byla právě PRINCE2® nesoucí přívlastek 2017. V novém značení jde tedy PRINCE2®6th edition. A předchozí, ale stále platná verze PRINCE2® 2009 je v novém označení PRINCE2® 5th edition. 

  Pamatujte tedy, že v novém označení jsou kurzy PRINCE2® Foundation a Practitioner verze 2009 ➪ PRINCE2® 5th edition. A PRINCE2® 2017 ➪ PRINCE2® 6th edition.

  Takže jsme nový rok 2020 odstartovali aktualizací všech školících a certifikační materiálů, prezentací, ale i popisy na webu www.prince2.cz V březnu 2020 musí být přejmenováno vše, končí přechodné období.

  Jaký je rozdíl mezi PRINCE2® 5th edition a PRINCE2®6th edition?

  Hlavní rozdíl pro vás je v tom, že PRINCE2® 6th edition je pouze v anglické verzi, tj. certifikační zkoušky se skládají v angličtině. Zatímco PRINCE2® 5th edition jsou certifikační zkoušky stále dostupné v češtině. 

  Dále došlo ve verzi P2 2017 resp. 6 ke změně struktury některých kapitol a např. kapitola Tailoring (přizpůsobení metodiky na míru) již není jako samostatná část, ale byla rozdělena do ostatních kapitol. Dá se říci, že jde o kosmetické změny. Zůstalo osvědčených 7 Principů, 7 Procesů a 7 Témat. 

  Jinak jde stále o stejnou metodiku, jakou známe ve verzi PRINCE2® 2009, resp. nyní PRINCE2® 5th edition. A PRINCE2® 2017 nyní už jako 6th edition. Verze 6 má kosmetické změny hlavně v oblasti struktury certifikačních zkoušek a nových otázek a kratší platnosti certifikátu Practitioner. 

  Obsah jako takový se v metodice nemění. Jde stále o stejné principy a procesy pro řízení projektů, což je určitě dobrá zpráva. K jakékoliv změně uvnitř není důvod, protože metodika je funkční a aplikovatelná na velké i malé projekty, napříč sektory.

  Takže: PRINCE2® 5th edition ➪ české zkoušky. A PRINCE2® 6th edition ➪ anglické zkoušky

  Co to znamená pro stávající držitele certifikátu?

  Vaše stávající certifikáty PRINCE2® ať už FOUNDATION nebo PRACTITIONER 2009 a 2017 zůstávají v platnosti. Změna názvů ve verzování nemá na jejich platnost vliv. Nicméně každý nový absolvent již objedná stejné kurzy pod novým označením. 

  Oba certifikáty jsou přitom rovnocenné, mezinárodně platné a vydané v anglickém jazyce. Na vyžádání lze získat nostrifikaci v češtině se soudní překladatelskou doložkou.

  Jaké důvody vedli autory k přejmenování a změně verzování?

  Dle oficiálního vyjádření je snahou Axelos a Peoplecert sjednotit verzování s ostatními metodikami na trhu a lépe tím vyjádřit  dlouholetou historii této projektové metodiky. Např. v loňském roce vyšla nová verze ITIL, označována jako ITIL 4. 

  Pojďme si nakonec ještě připomenout historie a vývoj metodiky PRINCE2®

  PROMT, PROMT II: první verze metodiky. Vznikla v 80 letech. Staka se klíčovou metodikou pro IT v Governmentu Velké Británie. Zlom nastal v roce 1989, kdy byla uvolněna širší veřejnosti a soukromému sektoru pod označením PRINCE. 

  Následující verze způsobila revoluci v projektovém řízení a metodika se postupně stala celosvětově nejrozšířenějším standardem projektových manažerů:  PRINCE2® v roce 1996. 

  Další verze PRINCE2: 2009 Update (od 2020 PRINCE2® 5th edice). Poslední verze PRINCE2: 2017 Update (od roku 2020 PRINCE2® 6th edition)

  A to je vše.

  Další tipy, články a informační zdroje najdete v popisu videa, dole. 

  A témata, které vás zajímají, nebo o nich chcete více informací

  - pište do komentářů - nebo volejte: tady je moje telefoní číslo

  - A sledujte TXMAG!

  Chcete získat dárek k narozeninám?