ITIL FAQ

Seznam nejčastějších otázek a odpovědí na téma ITIL v3 a přechodu na ITIL 4 (IT Infrastructure Library) včetně ITSM (IT Service Management). Nenašli jste svoji odpověď? Napište nám a získáte okamžitý feedback přímo od ITIL® Approved Trainera!

Obecné

Zkratka IT Infrastructure Library představuje know-how osvědčených postupů, které využívají organizace pro efektivní správu IT Service Managementu. Mezi hlavní přínosy patří:

  • efektivní investice do IT
  • manažerský systém řízení
  • zvýšení dostupnosti a kvality služeb

Určitě ne. ITIL jako framework lze využít u organizací všech velikostí, napříč obory. Mnoho organizací využívá ITIL pro zvýšení efektivity procesů a produktivity práce.

ITIL je stále vyvíjen a zdokonalován. Tento standard lze využít jako celek, nebo jen jednotlivé části. Tailoring - přizpůsobení metodiky na míru je jednou z hlavních předností pro běžné využití v reálném životě.

Určitě ne, přední společnosti jako Disney, IBM, HP, Google a další využívají best practice ITIL. ITIL je stále nejvyužívanější standard pro řízení IT.

Určitě jej lze doporučit. Nejde o konkurenční standardy, ale naopak doplňující se metodiky. ITIL se tak může stát páteřním systémem pro ještě efektivnější využití SCRUM, DevOps a dalších.

ITIL 4

Základní jazyk a terminologie je vždy v angličtině. Metodika je přeložena do němčiny, francouzštiny, italštiny, polštiny a dalších. Česká verze ovšem nevyšla.

V nové verzi ITIL 4 je řada osvědčených principů a procesů, které jsou převzaté z ITIL v3. Nicméně jsou sestavené do nových modulů a je zde řada dalších agilních funkcí, které zefektivňují řízení IT služeb. Nicméně mezi oběma certifikačními schématy neexistují totožné moduly.

Ano. V současné době je dostupná pouze ITIL 4 verze. Pro všechny certifikace spadající do ITIL metodiky je nutné vlastnit ITIL4 Foundation certifikaci jako jedinou uznávanou prerekvizitu.

ITIL4 metodika nabízí spoustu nadstavbových certifikací, ze kterých si stačí pouze vybrat. Seznam všech nabízených certifikací v rámci ITIL metodiky naleznete zde.

Chcete získat dárek k narozeninám?