ITIL® FAQ

Seznam nejčastějších otázek a odpovědí na téma ITIL v3 a přechodu na ITIL 4 (IT Infrastructure Library) včetně ITSM (IT Service Management). Nenašli jste svoji odpověď? Napište nám a získáte okamžitý feedback přímo od ITIL® Approved Trainera!

Obecné

Zkratka IT Infrastructure Library představuje know-how osvědčených postupů, které využívají organizace pro efektivní správu IT Service Managementu. Mezi hlavní přínosy patří:

  • efektivní investice do IT
  • manažerský systém řízení
  • zvýšení dostupnosti a kvality služeb

Určitě ne. ITIL jako framework lze využít u organizací všech velikostí, napříč obory. Mnoho organizací využívá ITIL pro zvýšení efektivity procesů a produktivity práce.

ITIL je stále vyvíjen a zdokonalován. Tento standard lze využít jako celek, nebo jen jednotlivé části. Tailoring - přizpůsobení metodiky na míru je jednou z hlavních předností pro běžné využití v reálném životě.

Určitě nikoliv. ITIL Foundation je nezbytný kvalifikační předpoklad pro každého ITSM Managera. Bez těchto znalostí terminologie, principů a procesů nelze pokračovat v dalších a více stratgickách modulech.

Určitě ne, přední společnosti jako Disney, IBM, HP, Google a další využívají best practice ITIL. ITIL je stále nejvyužívanější standard pro řízení IT.

Určitě jej lze doporučit. Nejde o konkurenční standardy, ale naopak doplňující se metodiky. ITIL se tak může stát páteřním systémem pro ještě efektivnější využití SCRUM, DevOps a dalších.

ITIL 4

Základní jazyk a terminologie je vždy v angličtině. První předpoklady se budou týkat němčiny, francouzštiny, japonštiny a španělštiny. V roce 2019 budou zveřejněné další jazykové verze, včetně české (jakmile bude informace ze strany Axelos potvrzená, zveřejníme)

Ve většině případů ano. Axelos doporučuje nový kurz, protože syllabus i certifikace se značně liší. Ačkoliv pokud máte 17 kreditů (nebo jste kousek od této mety) doporučujeme místo toho absolvovat přestupný modul ITIL Managing Professional Transition.

ITIL 4 Foundation bude dostupná od února 2019. Moduly ITIL Specialist, ITIL Strategist a ITIL Leader budou postupně spuštěné ve 2/2 roku 2019. Nad kvalifiakcí ITIL Master však zatím visí otazník.

V nové verzi ITIL 4 je řada osvědčených principů a procesů, které jsou převzaté z ITIL v3. Nicméně jsou sestavené do nových modulů a je zde řada dalších agilních funkcí, které zefektivňují řízení IT služeb. Nicméně mezi oběma certifikačními schématy neexistují totožné moduly.

Tento kurz již něbude samostaný modul, nicméně techniky a principy praktických scénářů, kterých ITIL Practitioner obsahuje více než 80% budou doplněny do nových modulů ITIL 4. ITIL® Practitioner je vhodný i pro získání potřebných kreditů v režimu certifikace Axelos. Pokud jich získáte 17, máte nárok na ITIL Managing Professional Transition Modul bez nutnosti absolvování MALC zkoušky.

Not. The ITIL v3 Foundation exams will be available until June 2020 and will not be completed until 6 months after their announcement of termination. So the transition will be gradual and will allow graduates to complete the qualification according to the credits in the ITIL v3 scheme so that they meet the ITIL Managing Professional qualification.

Chcete získat dárek k narozeninám?