Co je SAFe?

Globalizace, rychle se rozvíjející trhy, zběsilé tempo technologických inovací. Agilní transformace není důležitá pro získání konkurenční výhody, ale spíše pro přežití na dynamických trzích. Zastaralé obchodní modely, hierarchie a technologie zkrátka nedokážou držet krok s tím, jak rychle se společnost potřebuje přizpůsobit. Agilní vývoj nestačí. To, co potřebujete je agilní transformace:

  Co je SAFe?

  Co je SAFe

  Framework pro přizpůsobování agilních principů na míru

  Scaled Agile Framework® (SAFe®) je metodika, která pomáhá implementovat lean - agile principy v enterprise rozsahu. To znamená v projektech, kde jsou zainteresováni desítky až stovky osob.

  Hlavním přínosem je zkrácení doby a eliminace problémů při vývoji software, zlepšení vnímání a využívání agile, posilování konkurenceschopnosti a akceschopnosti organizace a v neposlední řadě doručování kvalitních produktů a služeb.

  Kdo za SAFe stojí

  Co je SAFe

  Komu je určen

  SAFe je určen pro všechny úrovně organizace, které se aktivně podílí na vývoji nových produktů, služeb. Nejnižší vrstvou je Tým. Ten by měl obsahovat předem definované role a kompetence dle SAFe.

  SAFe školení

  SAFe agilist

  SAFe v číslech

  SAFe defacto synchronizuje agilní týmy a podporuje spolupráci tak, že zvyšuje jejich kvalifikaci. Ano, vzdělávání je jeden z pilířů metodiky. Je to klíč k úspěšné agilní transformaci. SAFe má kurzy definované po rolích od vedoucích pracovníků, po vývojové týmy.

  30-75%

  Faster Time to Market

  10-50%

  Increased Employee Engagement


  25-75%

  Increase in Productivity

  20-50%

  Improvements In Quality

  Programs & Release Trains

  Tyto týmy následně produkují „Release Trains“, které jsou součástí programové úrovně (Programy). 

  Agile Release Trains jsou „agilní vlaky“, které doručují jednotlivé „Releasy“. Metaforicky jde o to, že jednotlivé skupiny musí pracovat synchronně a mezi etapami (vlakové zastávky) doručují jiný obsah (náklad). Je zde kladen důraz na dodržování plánu, harmonogramu tak, aby vše pracovalo synchronně.

  Release trains

  Velká řešení

  Třetí vrstva jsou Velká řešení, určená výhradně organizacím a projektům velkého rozsahu. Sami o sobě nepotřebují Portfolio (poslední čtvrtou a nejvyšší úroveň). Charakterizovat je lze asi tak, že se skládají z několika Release Trains a mají více dodavatelů.

  large scaling

  Portfolio

  Poslední úrovní je Portfolio, které se skládá z programů, tvořeného release trainy. Portfolio řeší komplexní projekty, které souvisejí s upgradem starých produktů / služeb, stejně tak nových a to vše dle strategických a byznysových plánů a cílů.

  Portfolio SAFe

  Chcete získat dárek k narozeninám?